Slični članci i istraživanja:
- Mrežnjača iz laboratorije!
- Japanci leče slepilo matičnim ćelijama
MATIČNE ĆELIJE VRAĆAJU VID MILIONIMA SLEPIH
Mrežnjača iz laboratorije!
Ima nade za slepe! Britanski naučnici su uspeli da u laboratoriji odgaje mrežnjaču koja je osetljiva na svetlost što je ključno u borbi protiv slepila.
Lečenje obolelih revolucionarnom metodom se očekuje za najviše pet godina | Foto: Shutterstock
Testiranja su zasad izvršena samo na miševima, a očekuje se da će lečenje obolelih ljudi početi najdalje za pet godina. Nova tehnologija bi mogla da pomogne milionima slepih da progledaju ili povrate vid. Naučnici iz Londona su uzeli matične ćelije embrona i uz pomoć vitamina i proteina tokom četvoromesečnog postupka uspeli su da dobiju celije mrežnjače. Tako dobijene ćelije su ubrizgali u oko miša gde su nastavile da se normalno razvijaju i uspostave vezu između oka i mozga.
Istraživač profesor Obin Ali kaže da čak i presađivanje malog broja ćelija mrežnjače može da ima veliki uticaj i značajno popravi kvalitet života pacijenta.
„To znači da bi pacijenti koji su izgubili vid u starosti zahvaljujući degeneraciji makule mogu da povrate vid“, rekao je Ali, istakavši da čak 600.000 Britanaca pati od gubitka vida u poznim godinama. Njihov broj će se utrostručiti u narednih 25 godina.
Ključ za ovaj postupak su matične ćelije za koje naučnici veruju da mogu da se u odgovarajućim uslovima odgaje u bilo koji ljudski organ. U izveštaju koji je objavljen u žurnalu „Nature Biotechnology“ ističe se da su ćelije uzgajane u laboratoriji nakon ubrizgavanja u oko, uspele da formiraju vezu među nervima koja je neophodna da bi se informacija prenela do mozga.
„To je veliki napredak. Sve smo bliži konačnom uspehu i mogućnosti da u potpunosti vratimo vid pacijentima”, dodao je Ali.
Stručnjaci oceruju da je ovo istraživanje postavilo kamen temaljac u oblasti i da će u dogledno vreme milioni pacijenata širom sveta imat korist od razvoja istraživanja vezanih za matične ćelije.
Kako slepi da progledaju
1. Matične ćelije embriona se stavljaju u mešavinu vitamina i proteina, kako bi se mrežnjača razvila u naredna četiri meseca
2. Mrežnjača iz laboratorije se stavlja u epruvete gde ćelije prikupljaju svetlost i šalju je do mozga
3. Desetine hiljada ovih ćelija koje su osetljive na svetlost se ubrizgavaju u očnu jabučicu pacijenta
4. Te ćelije se povezuju sa optičkim nervom koji je povezan sa mozgom i posle nekoliko nedelja pacijentu se vraća vid
Izvor: Autor: Ekipa Alo! | 23.07.2013
Japanci leče slepilo matičnim ćelijama
Japanska vlada je odobrila prvo istraživanje matičnih ćelija dobijenih od tela pacijenta.
Matične ćelije mogu postati bilo koji deo tela – od nerva do kostiju i kože – a terapije na bazi istih smatraju se budućnošću medicine.
Japanski istraživači koristiće matične ćelije da pokušaju lečenje jednog oblika slepila usled staračke degeneracije žute mrlje.
Trenutno se već sprovode istraživanja o upotrebi matičnih ćelija dobijenih od embriona. Ipak, etičke kontroverze i često neprihvatanje ćelija od strane tkiva pacijenta predstavljaju veliku prepreku njihovom korištenju.
Adultne matične ćelije, koje se još nazivaju i pluripotentne, napravljene su od kože pacijenta, pa rizika od odbacivanja nema.
Ispitivanja pokreće Riken centar za razvojnu biologiju i Institut za biomedicinska istraživanja Bolnice u Kobeu.
Za početak, šest pacijenata će učestvovati u eksperimentu koji bi trebalo da im povrati vid.
Profesor Kris Mejson, stručnjak za regenerativnu medicinu Univerziteta u Londonu kaže da je ovaj korak bio očekivan, ali da je ipak veliki u ovoj oblasti.
“Korisni su iz dva razloga. Prvi je što je smanjena mogućnost odbacivanja transplanta, a drugi što ne postoje etički problemi”, kaže on.
Profesor Šinja Jamanaka podelio je Nobelovu nagradu za medicinu za otkriće da se tkivo odraslog čoveka može promeniti u matične ćelije.
Foto: FreeDigitalPhoto.net
Izvor: b92 | BBC, 19.07.2013.